WALTHER PP – klasika nesensta

Pirmasis mano įsigytas ginklas buvo WaltherPP. Pastarasis buvo pagamintas Rytų Vokietijoje po antrojo pasaulinio karo ir buvo paplitęs tarp STASI pareigūnų. Tai mažas ir patogus ginklas, puikus slaptam nešiojimuisi ir labai taiklus. Kartą bandžiau šaudyti juo iš 50 m atstumo į krūtinės figūrą-visos kulkos kliudė taikinį.

„Valteriuko“ gimimas

 Prieš pradedant samprotauti apie ginklo savybes, verta paminėti jo kūrėją.
 1886 m. Karlas Valteris (Carl Walther) pradėjo savo verslą, kuris ilgainiui išaugo iki Walther gamyklos. Pradžia buvo labai sunki: jis teturėjo pedalais varomas primityvias stakles ir padėjėją, kurio padedamas sukonstravo savo pirmąjį medžioklinį ginklą. Tada jis buvo 28- nerių.
 Didžiausią dėmesį Valteris skyrė pusiau automatiniams pistoletams. Tuo metu tai dar buvo neužkariauta sritis. Vėliau, 1908 m.,  padedamas sūnų, jis sukonstravo ir pristatė savo pirmąjį pistoletą- „Walther Modell 1, Kaliber 6,35 mm“ , po kurio sekė kiti keturi modeliai.
 Prasidėjęs Pirmasis Pasaulinis karas  palietė ir „Walther“ gamyklą. Išaugo darbininkų skaičius.
Karlas Valteris mirė 1915 metais. Jo verslą pilnai perėmė jo sūnūs-   Frizas, Georgas ir Hancas.
Walther kompanijos verslas klestėjo. Tarp Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų išleisti keli pistoletų modeliai, kurie tapo klasika pistoletų gamybos srityje. Walther kompanija pirmoji pagamino pistoletą su dvejopo veikimo gaiduku. Prasidėjus Antrajam Pasauliniam karui gamykloje dirbo apie 2000 darbininkų.
Pirmasis „Walther“ pistoletas su dvejopo veikimo gaiduku gimė 1929 metais ir oficialiai buvo pavadintas „WaltherPP“ (Polizeipistole). 1931 metais sekė kitas, dar kompaktiškesnis modeliukas- „Walther PPK“ (Polizeipistole Kriminal). Jo dėtuvė talpino vienu šoviniu mažiau, vamzdis buvo trumpesnis. Tai puikus ginklas paslėptam nešiojimuisi. Jį turėjo ir Vokietijos diktatorius Adolfas Hitleris. Pistoletais „WaltherPP“ buvo ginkluoti Nacių partijos oficialūs asmenys, karo lakūnai, karo policija.
Po Antrojo Pasaulinio karo Frizas Valteris įsigudrino, su mažu lagaminėliu rankose, pasprukti į Vakarų Vokietiją. Lagaminėlis buvo pilnas brėžinių. Netrukus Frizas atgaivino verslą ir sėkmingai jį tęsė. Produkcijos asortimentas išsiplėtė. Buvo gaminami sportiniai, tame tarpe ir pneumatiniai, ginklai. Buvo parduota licencija Prancūzijos gamintojai „Manhurin“, kuri nuo 1952 metų pagamino seriją PP ir PPK „Valterių“. Prancūzai iš ties stropiai laikėsi standartų. Kartą teko proga turėti rankose ir „Manhurin“ ir „Walther“ gamybos PP pistoletus. Sukeitus abiejų spynas vietomis jos puikiai tiko!
Fricas Valteris mirė 1966 metais.

Walther PP

Ginklo charakteris

 Pirmieji du žodžiai, kuriuos išgirsti iš žmogaus, pirmą kartą paėmusio į rankas „Valterį“ yra šie: pirma- jis gražus, antra- patogus. Taip, iš tiesų tuo laikotarpiu pistoleto dizainas atrodė moderniai. „Valteris“ tikrai pasistengė ir sukūrė savitą „veidą“.
 PP ir PPK buvo gaminami dviejų kalibrų- 7,65 mm ir 9 mm. Pirmasis „WaltherPP“ buvo pritaikytas  7,65 mm šoviniams, kurio dėtuvė talpino 8 šovinius. Į PPK modelio dėtuvę tilpo 7 šoviniai. Šaudant šio kalibro „Valteriais“ juntama gana švelni atatranka. To negali sakyti apie 9 mm modelius. Pastarųjų atatrankos jėga juntamai didesnė, net atrodo, kad šis ginklas „muša“ skaudžiau, nei 9×19 kalibro pistoletai, kurių vamzdžiai šūvio metu pasislenka atgal ir kiek sušvelnina atatrankos jėgą. Nepaisant to, pistoletas taiklus ir veikia patikimai. Užsikirtimai dėl pistoleto kaltės- labai retas reiškinys.
 Ginklas nereikalauja labai kruopščios priežiūros. Konstrukcijos paprastumas pasiteisino ir šiame pistolete. Vokiečiai paprastai mėgsta precizišką mechaniką ir dažnai gamina ginklų mechanizmus labai tiksliai. Kai tarp judančių detalių maži tarpeliai, papuolus smėliuko mechanizmai kertasi. „Valterio“ spynos kreipiančiosios gana trumpos ir nėra labai preciziškai suleistos su rėmu, tai ir lemia patikimumą šaudant, nes minimalus laisvumas padeda detalėms laisvai judėti, net kai ginklas šiek tiek užterštas.
 Priminsiu, kad būtent šis pistoletas yra pirmasis dvejopo veikimo (DA- double action) pistoletas pasaulyje.
 Kaip ir visi populiarūs ir patikimi modeliai, šis ginklas, ar jo konstrukcija,  buvo gausiai kopijuojamas pasaulyje.

„Valterio“ broliukai ir pusbroliukai

 Po Antrojo Pasaulinio karo pasirodė gausus asortimentas įvairių gamintojų pistoletų, kurių forma ir konstrukcija labai priminė „WaltherPP“. Po karo pradėti gaminti panašūs modeliai- pistoletas „Makarov“ ir CZ50. Kopijos pavyko puikiai, šie ginklai patikimumu nenusileido „Valteriui“. Beveik tuo pat metu, kai gimė „Valteris“,  pasirodė „Mauser HSC“ ir „Sauer 38H“ pistoletai, kurie laikomi sėkmingais savo klasės ginklais. „Sauer“ pistoletai buvo nebegaminami karo pabaigoje, tačiau vėlia atgimė, kaip  SIG P230 ir SIG P232.
 „Zigus“ galima pamatyti Lietuvos Ginklų Fondo parduotuvėje. Originalius, iki Antrojo pasaulinio karo gamintus „Walther PP ir PPK galima išvysti Vytauto Didžiojo Karo muziejuje Kaune. Jais buvo ginkluota Lietuvos kariuomenė iki 1935 metų, kai visą pistoletų arsenalą pakeitė standartinis ginklas- „Browning HP“.


Straipsnio autorius: Ernestas Kuckailis