Apsaugos darbuotojams atsiprašyti neįprasta

Mantas Tonkūnas

Dėl apsaugos darbuotojų elgesio prekybos centre ir nekaltas žmogus gali pasijusti vagimi. Tuo neseniai įsitikino Alzheimerio liga sergantis kaunietis.

Bijo eiti į parduotuvę

Šilainiuose gyvenantis 59 metų Aleksejus ir penkiais metais jaunesnė Genovaitė Kalmikovai iki šiol buvo nuolatiniai parduotuvės „Super Netto“ pirkėjai.
Tačiau po paskutinio konflikto su parduotuvės apsaugos darbuotojais sutuoktiniai nebenori į ją sugrįžti. G.Kalmikova pasakojo, jog yra priversta taupyti, kad galėtų nupirkti vaistų Alzheimerio liga sergančiam vyrui.
Sutuoktiniai pasakojo, kad į parduotuvę jie visada eidavo kartu – žmona rinkdavosi prekes, o vyras būdavo šalia jos.
Prieš pat Kalėdas sutuoktiniai vėl užsuko į parduotuvę. Atėjusi prie kasos susimokėti už prekes, moteris vyro paprašė, kad šis paėjėtų į priekį ir luktelėtų. Po kelių minučių G.Kalmikovienė išgirdo, kaip Aleksejų viena darbuotoja kviečia eiti į apsaugos darbuotojų kambariuką.

Pribloškė įžūlus elgesys

„Paprašiau jos luktelėti, kol baigsiu mokėti už prekes. Tuomet vyras, išsigandęs ir nesuprasdamas, kas aplinkui vyksta, stovėjo ir laukė. Kai susimokėjome už prekes, apsaugos darbuotoja pasakė, kad nori patikrinti vyrą, ar šis neapsivogė. Paklausiau, ar stebėjimo kameros ką nors užfiksavo? Darbuotoja atšovė, kad toks jos darbas“, – guodėsi moteris.
Ji prasitarė, kad iš pradžių išsigandusi, jog invalidumą turintis vyras galėjo ką nors netyčia paimti ir užmiršti. Tačiau kaunietę pribloškė apsaugos darbuotojos elgesys. Ji nekreipė jokio dėmesio į jo sveikatos būklę.
„Paaiškinau, kad neleisiu vieno vyro apžiūrėti specialiame kambaryje. Jis liks su manimi, nes turi pirmą invalidumo grupę ir esu už jį atsakinga. Tuomet sutuoktiniui liepė išversti visas kišenes. Jas apžiūrėjusi ir nieko neradusi darbuotoja atsigręžė į mane ir įžūliai išrėžė: „O dabar tu rodyk kišenes.“ Kai ir pas mane nieko nerado, apsaugininkė neatsiprašė, atkirsdama, kad toks jos darbas“, – stebėjosi G.Kalmikovienė.

Aplinkybes žadėjo išsiaiškinti

Pasak moters, šią istoriją būtų greitai užmiršusi, jei ne jautri vyro reakcija. Jis visą kelią eidamas iki namų kartojo: „Aš ne vagis.“ Prie namų G.Kalmikovienės pažįstama, mačiusi įvykį parduotuvėje, dar paklausė, ar jos vyras tikrai neapsivogė. „Tuomet neišlaikiau, ašaros pradėjo byrėti. Iki namų ėjau verkdama“, – nuoskaudas prisiminė moteris.
Vėliau pakalbėjusi su kaimynais ir pažįstamais ji išgirdo, kad yra ne vienintelė šioje parduotuvėje nukentėjusi nuo nepagarbaus darbuotojų elgesio. „Iš aplinkinių girdėjau daugybę nusiskundimų“, – tikino G.Kalmikovienė.
„Super Netto“ prekybos tinklo atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė teigė, kad parduotuves saugo ne jų darbuotojai, o pasamdyta apsaugos bendrovė. Ji negalėjo garantuoti, kad su pirkėjais visuomet elgiamasi mandagiai, tačiau šį įvykį žadėjo išsiaiškinti.
„Apsaugos darbuotojai tikriausiai elgėsi pagal taisykles, bet žiūrint iš žmogiškosios pusės, turėjo atsiprašyti žmogaus, jei jis nieko nepavogė“, – tikino R.Juodkienė.

Specialisto komentaras

Lietuvos apsaugos darbuotojų asociacijos prezidentas Olegas Sitnikovas pripažįsta, kad mūsų šalyje apsaugininkams trūksta psichologinio pasirengimo, neugdomi bendravimo įgūdžiai. Dėl to dažnai kyla konfliktai.

– Ar apsaugos darbuotojai turi etikos taisykles, kaip jie turėtų bendrauti su žmonėmis?
– Yra įstatymai, reglamentuojantys apsaugos darbuotojų darbą. Deja, niekas jų nesilaiko. Dėl didelės darbuotojų kaitos apsaugos darbuotojais dirba bene visi, kurie tik nori. Asmens ir turto saugos įstatymas reglamentuoja apsaugos darbuotojų darbą. Jame parašytos darbuotojų teisės ir pareigos, bet nieko neužsiminta apie etiką. Apsaugos darbuotojai privalo baigti specialius kursus. Deja, to nepakanka.

– Kodėl niekas apsaugininkų nemoko mandagaus ir etiško elgesio?
– Apsaugos darbuotojus turėtų parengti psichologai. Jie ir išmokytų elgtis su žmonėmis. Tenka pripažinti, kad dabar privalomuose kursuose rengiami tik sargai. Apsaugininkus reikėtų skirstyti į grupes: dirbančius su žmonėmis, saugančius objektus, budinčius reagavimo ekipažuose ar teikiančius inkasatorių paslaugas.

– Kodėl žmonės dirba apsaugos bendrovėse?
– Dalis jų šį darbą pasirenka dėl uniformos. Kažkada vaikystėje jie galbūt buvo skriaudžiami, todėl uniforma suteikia savitos stiprybės. Kiti ateina dėl to, kad jų tėvai buvo policininkai ar kariškiai. Atranka gana paviršutiniška, nes išduodant ginklus užtenka, kad darbuotojas yra psichiškai sveikas, nėra priklausomas nuo alkoholio ar narkotikų.

– Kokie reikalavimai apsaugininkams taikomos kitose Europos valstybėse?
– Kai kuriose valstybėse šie reikalavimai yra labai griežti. Jei kandidatas neišlaiko psichologinio testo, niekas jam neleis dirbti su žmonėmis. Užsienyje apsaugos darbuotojai yra skirstomi į kategorijas. Vieni gali bendrauti su žmonėmis, kiti atlieka kitus darbus: stebi kameras, stovi prie durų. Lietuvoje apsaugininkai tarsi visų galų specialistai. Tačiau padėtis greitai turėtų keistis. Apsaugos bendrovės privalo suprasti, kad blogi darbuotojai kenkia jų reputacijai. Šioje rinkoje išliks bendrovės, teikiančios kokybiškas paslaugas. Kai kurių mūsų šalies firmų darbuotojai ir dabar stažuojasi užsienyje.

2008.01.07, Nr.4 (18365)
Kauno diena