NPŠA – Nacionalinė Praktinio Šaudymo Asociacija

Asociacijos užuomazga atsirado 1994 metais, kuomet čekai pakvietė lietuvius sudalyvauti praktinio šaudymo varžybose. Tai buvo pirmoji pažintis su šia sporto šaka. Reikia paminėti, kad ši sporto šaka skiriasi nuo kitų šaudymo rungčių. Tai- taikomojo sporto šaka. Dalyvaujant praktinio šaudymo varžybose įgyjama vertinga patirtis, kuri gali būti pritaikoma ir realiame gyvenime. Kalba eina apie jėgos struktūras, apsaugos firmas ir žmones, kurie turi ginklus savigynai. Tobula ginklo valdymo technika ir taiklumas yra saugaus ginklo nešiojimo ir panaudojimo garantas. Taigi, dalyvaujant varžybose Čekijoje atsirado puiki galimybė susipažinti su praktinio šaudymo entuziastais, o netrukus čekai suorganizavo praktinio šaudymo seminarą Lietuvoje. Nauja, progresyvi ginklo valdymo metodika greitai buvo pradėta taikyti policijoje. Senas požiūris į šaudymą nugrimzdo praeitin, kuomet kovinis šaudymas buvo statiškas ir neorientuotas į realias situacijas. 1998 metais buvo patvirtinti asociacijos nuostatai. Pratybos užsienyje (Prancūzijoje) ir dalyvavimas tarptautinėse varžybose padėjo galutinai suformuoti požiūrį į ginklo valdymą ir siekti geresnių rezultatų tarptautinėse varžybose, kuriose šiandien lietuviai jau ne naujokai.

Pati idėja kurti asociaciją neatsirado iš niekur. Tarptautinė praktinio šaudymo konfederacija (IPSC- International practical shooting confederation) buvo įkurta JAV 1976 metais ir pernai šventė veiklos trisdešimtmetį. Įkūrimo iniciatorius ir pirmasis konfederacijos prezidentas buvo specialiųjų operacijų pajėgų pulkininkas Jeff Cooper. Pagrindinė idėja- jėgos struktūrų personalo profesinis tobulinimas organizuojant varžybas, pratybas ir seminarus, į kuriuos susirinkę skirtingų struktūrų pareigūnai gali dalintis patirtimi ir pademonstruoti savo įgūdžius.

Varžybos ir seminarai

Lietuvoje organizuojamos I- III lygio šaudymo iš pistoleto varžybos, šaudymo iš lygiavamzdžių ginklų ir kartą metuose- snaiperių varžybos. Į pirmo lygio varžybas gali atvykti visi teisėtai turintys ginklus asmenys. Antrojo ir trečiojo lygio varžybose leidžiama dalyvauti tik IPSC ir NPŠA nariams. Lietuvoje vyksta ir tarptautinės varžybos, į kurias suvažiuoja šauliai iš visos Europos. Į Lietuvą ne kartą yra atvykęs ir daugkartinis Europos ir pasaulio čempionas Eric Grauffel (Prancūzija, „Open“ divizionas).

Seminaruose pravedamos pratybos, gali dalyvauti naujokai, su kuriais patirtimi dalinasi geriausi šauliai. Tai gera vieta pasisemti patirties ir pasiruošti varžyboms.
 Visos nacionalinės ir tarptautinės varžybos yra organizuojamos pagal IPSC taisykles.
Lemiamą vaidmenį varžybose atlieka greito ir taiklaus šaudymo technika, teisingai pasirinkta pratimo atlikimo strategija, ginklo valdymo technika ir saugumo reikalavimų laikymasis. Pažeidę saugumo technikos reikalavimus ar už nesportišką elgesį dalyviai diskvalifikuojami.

šaulys

Ginklai ir divizionai

Praktinio šaudymo iš pistoleto varžybose dalyviai paprastai suskirstomi į penkis divizionus pagal jų turimus ginklus ir įrangą- „Production“, „Modified“, „Standard“, „Open“ ir „Revolver“. Gausiausias (bent jau Lietuvoje)- „Production“ divizionas, kuriame šauliai šaudo iš ginklų, kurių konstrukcija nepakeista. Jie turi būti „dvejopo veikimo“. Šiame divizione dažniausiai sutinkamas GLOCK 17, CZ, nemažai SIG SAUER pistoletų. Ginklai su ilgesniais vamzdžiais, didesnės talpos dėtuvėmis (prailgintomis), piltuvėliais greitesniam dėtuvių keitimui patenka į „Standard“ divizioną. Šie ginklai turi tilpti į nustatyto dydžio dėžutę. Gana populiariame „Open“ divizione leidžiamas pilnas ginklų „tiuningas“: kompensatoriai, holografiniai taikikliai ir kiti iki šiol minėti privalumai. Prisitaikymo ir dupleto greitis šiame divizione gana įspūdingas. Pats negausiausias divizionas- “Revolver“. Jame šaudo revolverių savininkai. Tai gana specifinis šaudymas, kuriame dažnai pertaisomas ginklas ir reikalingi specialūs šaudymo iš tokių ginklų įgūdžiai. Šių šaulių veiksmus ypač įdomu stebėti.
IPSC svarstoma galimybė suburti atskirą Colt 1911 divizioną, nes norinčių šaudyti šiuo ginklu nestokoja. Kol IPSC toks divizionas nepatvirtintas, čekai jau parodė iniciatyvą ir turi savo Colt 1911 divizioną.
Išsamesnę informaciją  apie ginklus ir divizionus rasite NPŠA tinklalapyje.

Kariuomenė ir NPŠA

Jau esu minėjęs, kad asociacijos veikloje, be civilių asmenų,  aktyviai dalyvauja visos jėgos struktūros. Tai pirmasis ir antrasis VT Pulkai, kurie taip pat yra aktyvūs rėmėjai ir turi įrengtas puikias šaudyklas, kuriose vyksta ir tarptautinės varžybos, „Aro“ rinktinės pareigūnai, VAD pareigūnai, saugos firmų atstovai.
 Kodėl asociacijos veikloje aktyviai nedalyvauja kariuomenė? Iki šiol teko sutikti varžybose kariuomenės atstovus, kurie dalyvauja tik kaip privatūs asmenys. Teko girdėti pasišaipymų iš kariuomenės, kadangi anksčiau bandyta važinėti į kariuomenės dalinius ir kviesti prisijungti prie asociacijos veiklos, tačiau bergždžiai. Sakoma, kad kariuomenė žaidžia futbolą, krepšinį, šachmatais, tačiau- nešaudo, nes prisikviesti į varžybas- neįmanoma.
 Teko stebėti Pasienio policijos organizuotas praktinio šaudymo varžybas. Turiu pripažinti, kad ginklo valdymo technikos kariškiams yra iš ko pasimokyti. Mat, nemažai Pasienio policijos pareigūnų šaudo NPŠA varžybose ir užima toli gražu ne paskutines vietas.

Kai mažo berniuko paklausite, ką veikia kareiviai, ką jis, jūsų manymu, atsakys? Tikriausiai, kad kariai- šaudo. Tai šaudykime. Šaudykime Lietuvos ir Tarptautinėse varžybose, plėskime akiratį, kaupkime patirtį. Tai puiki erdvė gilinti situacinio šaudymo įgūdžius, pasidalinti patirtimi su kitų struktūrų ir užsienio valstybių snaiperiais, pabūti bendraminčių rate, galop, puikiai praleisti laiką ir populiarinti kariuomenę visuomenės tarpe.

j. psk. Ernestas Kuckailis

Daugiau informacijos apie praktinį šaudymą rasite apsilankę www.npsa.lt