Iveta SKLIUTAITĖ
LS korespondentė
2009-06-06
Dėl nuolat didėjančio nusikalstamumo daugėja ginkluotis norinčių kauniečių. Pareigūnai ir psichologai perspėja, kad nepatyrusiose rankose atsidūręs ginklas gali atsigręžti prieš pačią auką.
Užgriuvus sunkmečiui suįžūlėjo ir nusikaltėliai. Jie nepasitenkina paprastu praeivių užpuolimu. Dažnėja organizuoti valiutos keityklų, įmonių kasininkų, vadovų, jų šeimų narių ginkluoti užpuolimai.
Neramūs laikai baugina ne tik materialiųjų vertybių sukaupusius verslininkus. Įsigyti ginklą skuba ir atokesnių sodybų, sodininkų bendrijų šeimininkai, keliautojai, vėlų metą dažnai vaikštantys žmonės.
Ginkluotis verčia savisauga
Dvylikos ginklų parduotuvių „Oksalis“ direktorius, Ginklų pirklių asociacijos prezidentas Gytis Misiukevičius teigė, kad apie savigyną pagalvojama ne tada, kai žmogui jau gresia pavojus. Ginklo ieško saugiai nesijaučiantys žmonės.
Savigynos ginklai skirstomi į kelias kategorijas. D kategorijos ginklus – dujinius pistoletus, revolverius ir balionėlius – pilnametystės sulaukę asmenys gali įsigyti be leidimo.
B kategorijai priskiriami koviniai pistoletai ir revolveriai, C kategorijos lygiavamzdžiai šautuvai parduodami tik išklausiusiems specialius kursus, turintiems sveikatos pažymą ir ginklo leidimą asmenims.
„Savigynos situacijų gali būti itin daug, tad svarbu būti pasirengusiam, laiku apsispręsti ir neperžengti būtinosios ginties ribų“, – aiškino G.Misiukevičius.
Jei išduotas leidimas nešiotis B ir C kategorijų savigynos ginklą, juo gali naudotis tik ginklo savininkas. Jei leidimas išduotas tik ginklą laikyti, juo savigynai savo namuose gali naudotis ir savininkas, ir jo šeimos nariai.
Didėja balionėlių paklausa
G.Misiukevičius pataria neskubėti įsigyti tikro ginklo.
„Pirmiausia siūlau įsigyti dujų balionėlį, kurį stresinėmis aplinkybėmis panaudoti kur kas lengviau nei šaunamąjį ginklą. Dujų balionėlių šiemet, palyginti su praėjusiais metais, parduodama 2,5 karto daugiau“, – tikino ginklų specialistas.
Ieškantys rimtesnio ginklo „Oksalyje“ gali įsigyti dujinį revolverį, kuris visada parengtas šūviui. Bene geriausios kokybės – vokiški dujiniai „Walther“, „Umarex“, „Reck“, „Colt“, „Browning“, RG firmų pistoletai.
Šiuo metu parduotuvėse yra ir guminėmis kulkomis šaudančių dujinių revolverių.
Dujiniai pistoletai ir revolveriai kainuoja nuo 200 iki 700 litų, o dujų balionėlį galima įsigyti už 15 litų ir brangiau.
Dujinį ginklą savigynai verta rinktis dar ir todėl, kad jo nebūtina laikyti saugykloje. Ginklus, kuriems įsigyti reikia leidimo, privaloma saugoti seife.
Moko tobulinti įgūdžius
Lietuvos apsaugos darbuotojų asociacijos (LADA) prezidento ir Lietuvos džiudžitsu ir kobudo federacijos prezidento Olego Sitnikovo teigimu, dažnai žmonės išklauso privalomą instruktažą, keletą kartų pašaudo, tada įsigyja ginklą ir mano, kad to užtenka gyvybei ar turtui apsaugoti.
„Turėti ginklą ir tik teoriškai žinoti elgsenos taisykles didelio streso akimirką nepakanka“, – teigė O.Sitnikovas.
Ne vienus metus Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ kovinio rengimo instruktoriumi dirbusio vyro tikinimu, ginklas tinka tik tiems, kurie sugeba juo naudotis.
Todėl jam ir kilo mintis remiantis specializuotų apsaugos darbuotojų rengimo programos elementais ir esančia baze parengti savisaugos praktinio šaudymo kursų programą žmonėms, norintiems saugiai jaustis bet kokiomis aplinkybėmis, patobulinti savo įgūdžius. Nuo 1996 metų šiuos mokymus jau yra baigę per 4 tūkst. žmonių.
Imituojamas užpuolimas
Panaudojant sukauptą patirtį ir žinias, specialių mokymų ir kursų metodika leidžia modeliuoti ir imituoti įvairias pasikėsinimo ir užpuolimo situacijas.
Ginklų savininkai išklauso teorijos kursą. Kiekvienų pratybų pradžioje instruktoriai surengia išsamų elgesio su ginklu instruktažą.
Pratybos vyksta uždaroje šildomoje šaudykloje, todėl tinka mokyti bet kuriuo metų laiku.
Po mokymo dalyviai gauna savisaugos praktinio šaudymo kursų baigimo pažymėjimą.
Kursai apsaugos darbuotojams
Asociacija rengia kursus ne tik ginklus turintiems asmenims, bet ir organizuoja skirtingų sričių apsaugos darbuotojų kvalifikacijos mokymus, įvairios trukmės kursus ir seminarus.
O.Sitnikovas neseniai lankėsi Didžiojoje Britanijoje, kur bendradarbiavimo reikalus aptarė su šalies saugos ekspertais ir pristatė Lietuvos apsaugos darbuotojų mokymo programą.
Lietuvoje galiojanti programa nėra tokia, pagal kurią būtų galima rengti tinkamai savo darbą atliekantį apsaugininką.
„Apsaugos darbuotojų kvalifikaciją reikėtų tikrinti, nes šios specialybės atstovai susiję ne tik su galimu turto praradimu, bet ir su komercine paslaptimi, ginklo naudojimu, žmogaus teisėmis“, – sakė O.Sitnikovas.
Žmonės, kurie išmoksta savigynos paslapčių, ima labiau pasitikėti savimi, greičiau reaguoja į situaciją, įvertina pavojų.
Perkant ginklą įgyjama ir atsakomybė
Tauris Stauskis
Kauno policijos Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus viršininkas
„Masinis ginklavimasis tampa mados reikalu. Nusikaltimų pastaruoju metu daugėja, tačiau situacija dar nėra tokia bloga, kad kiekvienam reikėtų skubėti įsigyti ginklą savigynai.
Jei žmogus tvirtai nusprendžia pirkti ginklą, būtina įsisąmoninti, kad kartu įgyjama atsakomybė už jo panaudojimą. Svarbiausia, kad užpultas žmogus stresinėmis aplinkybėmis nesutriktų ir žinotų, kaip elgtis su ginklu. Tam reikia specialaus pasirengimo.
Būta ne vieno atvejo, kai ginklo savininkas baimės akivaizdoje pasielgė neįtikėtinai. Pasitaiko, kad prasilenkiama ir su įstatymu – be perspėjamojo šūvio šaunama į galvą ar krūtinę. Dar blogiau, kai ginklas atsiduria užpuolikų rankose ir atsigręžia prieš patį jo šeimininką.“
Laikinoji sostynė
www.lrytas.lt